ستاره‌های جدید در راه سوپرمارکت


روزنامه هفت صبح – مرجان فاطمی: بازار ساخت سریال نمایش خانگی، بیش از پیش داغ شده. به بهانه توزیع سریال «گلشیفته» از نهم اسفند، وضعیت سریال های جدید این شبکه را مرور می کنیم.

بازار ساخت و ساز سریال در شبکه نمایش خانگی به شدت داغ است و همین طور هم پشت سر هم به فصل های بعد می رسد. در حال حاضر «شهرزاد 3» به قسمت چهارم رسیده و قرار است سریال «گلشیفته» بهروز شعیبی هم از 9 اسفند به بازار بیاید. «ساخت ایران 2» اواسط دی کلید خورد و عوامل مشغول ضبط آن هستند. منوچهر هادی هم قرار است سریال «دل» را با بخشی از بازیگران سریال «عاشقانه» جلوی دوربین ببرد. از طرف دیگر بهروز افخمی هم به جمع کارگردان های نمایش خانگی پیوسته است تا سریال «خوب، بد، جلف» را بسازد. فعلا ساخت و ساز در این شبکه رونق زیادی پیدا کرده و کلی ستاره را هم از سینما به سمت خودش کشیده است. در این مطلب وضعیت تمام سریال های این شبکه را بررسی می کنیم.

پیش درآمد

کاربلدها وارد کار می شوند

کارگردان های مطرح در راه شبکه نمایش خانگی

بهمن فرمان آرا

ستاره‌های جدید در راه سوپرمارکت

بهمن فرمان آرا قصد دارد رمان «داستان جاوید» نوشته اسماعیل فصیح را به صورت سریال برای شبکه نمایش خانگی بسازد. در حال حاضر نگارش فیلمنامه این سریال با همکاری فرمان آرا، ماهان حیدری و مجید حیدری شروع شده و قرار است اوایل سال 97 وارد مرحله تولید شود. آن طور که شنیده می شود این سریال 24 قسمت دارد و احتمالا به این زودی ها کار تولیدش به پایان نمی رسد.


بهرام توکلی

ستاره‌های جدید در راه سوپرمارکت

اولین تجربه بهرام توکلی در عرصه سریال تلویزیونی، نگارش فیلمنامه «بیمار استاندارد» بود که به کارگردانی سعید آقاخانی ساخته شد اما نتوانست توقع مخاطبانش را برآورده کند. او حالا با سعید ملکان و سید محمدهادی رضوی، به تعامل رسیده تا سریال جدیدش را برای شبکه نمایش خانگی بسازد. نگارش فیلمنامه این سریال از مدت ها قبل شروع شده و زمان تولید آن مشخص نیست.


مصطفی کیایی

ستاره‌های جدید در راه سوپرمارکت

از سال گذشته مشغول کار بر روی طرحی برای شبکه نمایش خانگی است. از همان زمان اعلام شده بود، سریالی که برای شبکه نمایش خانگی می نویسد یک سریال ملودرام اجتماعی با مایه های عاشقانه است. حسین حاجی بیگی، تهیه کننده این سریال گفته از آنجایی که کار در شبکه نمایش خانگی ریسک بزرگی می طلبد تا زمانی که به یک فیلمنامه بسیار قوی نرسیده اند کار را شروع نمی کنند.


شهرزاد 3؛ حسن فتحی

در چه مرحله ای؟ الان پنج هفته است که فصل سوم سریال شهرزاد به بازار آمده. آن طور که اعلام شده فصل سوم بیست قسمتی است.

کی می آید؟ فعلا که پخش هفتگی آن ادامه دارد و اگر به همین صورت پیش برود به احتمال زیاد توزیع آن تا اوایل تابستان ادامه پیدا می کند.

کیا بازی می کنند؟ اگر یادتان باشد حسن فتحی در فصل دوم برای این که خلأ بزرگ آقا احساس نشود، پشت سر هم بازیگر به کار اضافه کرد و خب زیاد هم موفق نبود. در فصل سوم، روند تزریق بازیگر متوقف شده و با همان بازیگران فصل دو البته بدون رویا نونهالی و آتنه فقیه نصیری پیش رفته است. ترانه علیدوستی، شهاب حسینی، مصطفی زمانی و پریناز ایزدیار، کماکان نقش های اصلی را به عهده دارند و سایر نقش ها هم کماکان سر جای خودشان هستند.

ستاره‌های جدید در راه سوپرمارکت

چقدر هیجان انگیز است؟ زمانی که فصل اول شهرزاد تمام شد همه انگشت به دهان ماندیم که یعنی در قسمت دوم چه اتفاق ویژه ای خواهدافتاد؟ آنقدر هیجان داشتیم که برا آمدنش روزشماری می کردیم. زمانی که از آنونس فصل دو رونمایی شد، هیجان ها باز هم بالاتر رفت. اما خب به محض توزیع اولین قسمت از این فصل، آرزوهایمان به باد رفت و سریال چیزی نشد که انتظارش را داشتیم. آنقدر انتقادها زیاد شد که خود عوامل هم متوجه یک سری ضعف ها شدند و برای این که سر و سامانی به وضعیت بدهند، تصمیم گرفتند پرونده فصل دو را سریع ببندند. چند قسمت اول از فصل سوم، تا حدی توانسته است ضعف های فصل دوم را بپوشاند. حجم اتفاق های جذاب و هیجان انگیز بالا رفته، دیالوگ ها کوتاه تر شده، حجم داستان اصلی به نسبت فرعی ها بیشتر شده و به طور کلی توانسته ارتباط بهتری با مخاطبان پیدا کند.

از چی باید بترسیم؟ از وقتی با فصل دوم مواجه شده ایم دیگر ترس زیادی از پایین آمدن سطح کیفی این سریال نداریم. مگر این که اوضاع خسته کننده تر از چیزی که در فصل دوم دیدیم پیش برود که تا الان چنین اتفاقی نیفتاده است. تنها مشکل اینجاست که خیلی از مخاطبان شهرزاد بعد از مواجه شدن با ضعف های فصل دوم قید تماشای آن را زده اند و برای همین هم هست که فصل سوم با وجود تغییرات زیادی که در آن صورت گرفته وبا این که وضعیت بهتری نسبت به فصل قبل دارد، موج چندانی به وجود نیاورده است.


گلشیفته؛ بهروز شعیبی

در چه مرحله ای؟ 29 آذر بهروز شعیبی به صورت کاملا نمادین سریال «گلشیفته» را در شهر یزد کلید زد و تولید سریال رسما شروع شد. تا الان بخش مهمی از سریال جلوی دوربین رفته است.

کی می آید؟ قرار بود از اوایل فروردین 97 منتظر توزیع قسمت اول «گلشیفته باشیم» اما گویا وضعیت تغییر کرده و عوامل تصمیم گرفته اند پخش آن را جلو بیندازند. تا الان، روز نهم اسفند به عنوان زمان قطعی توزیع قسمت اول این سریال اعلام شده. یعنی این که آخر همین هفته باید شاهد تماشای آن باشیم. این سریال 15 قسمتی است و اگر توزیع آن هفته ای یک بار باشد، تا تابستان پخش آن ادامه پیدا می کند. از آن جایی که زمان توزیع آن را نهم اسفند در نظر گرفته اند احتمالا قرار است زمان پخش هفتگی آن چهارشنبه ها باشد.

کیا بازی می کنند؟ مهدی هاشمی، مهناز افشار، سیامک انصاری، نازنین بیاتی، بهاره کیان افشار، محمد بحرانی، امیرمهدی ژوله، نیما شعبان نژاد و شیلا خداداد و هومن سیدی بازیگران این سریال هستند. مهناز افشار با گریمی بسیار متفاوت در نقش راحله گلشیفته ظاهر شده و هومن سیدی و بهاره کیان افشاری هم نقش هایی کاملا متفاوت با قبل دارد. نکته دیگر این که بهروز شعیبی از هومن شاهی ملقب به هومن گامنو، خواننده گروه بروبکس هم دعوت کرده تا در این پروژه کنار گروهش قرار بگیرد و باز کند.

ستاره‌های جدید در راه سوپرمارکت

چقدر هیجان انگیز است؟ نکته مهم اینجاست که گلشیفته یک سریال کمدی است و اصولا کمدی های خوش ساخت می ترکانند. خشایار الوند، نویسنده سریال تجربه های موفقی مثل «قهوه تلخ»، «پایتخت»، «دیوار به دیوار» و… داشته و ناگفته پیداست سریال به لحاظ کمدی، اثر موفقی از آب درمی آید. بهروز شعیبی هم که تا الان ثابت کرده کارگردان کار درستی است و معمولا کار بد نمی سازد. از طرف دیگر ترکیب بازیگران سریال خیلی وسوسه برانگیز است. مهناز افشار بعد از تجربه ناموفق «عشق تعطیل نیست»، در «عاشقانه» کنار محمدرضا گلزار، موفقیت های قبلی را تکرار کرد و نشان داد حضورش برای فروش یک محصول اهمیت دارد. مهدی هاشمی، سیامک انصاری، ویشکا آسایش و هومن سیدی هم به خودی خودشان مهره های مهمی هستند.

از چی باید بترسیم؟ بهروز شعیبی تجربه ساخت کمدی ندارد. درست است که خشایار الوند کنار کار قرار گرفته اما خب اولین تجربه اش است و همین یک مقدار تردید ایجاد می کند.


ساخت ایران 2؛ برزو نیک نژاد

در چه مرحله ای؟ فصل اول «ساخت ایران»، شش سال پیش به کارگردانی محمدحسین لطیفی ساخته شد. همان زمان اعلام شد که قرار است فصل دوم این سریال هم به زودی تولید شود اما این اتفاق نیفتاد و تا همین امسال خبری از آن نبود. منصور سهراب پور و امیر پروین حسینی، به عنوان تهیه کنندگان سریال، برای فصل دوم، از برزو نیک نژاد دعوت به همکاری کردند. نیک نژاد اواخر دی، این سریال را در چین کلید زد.

کی می آید؟ این یکی را که فعلا اصلا نمی شود پیش بینی کرد. قرار است یک بخش هایی از آن خارج از ایران ضبط شود و خب طبیعتا مشکلات خاص خودش را دارد. این سریال آن طور که اعلام شده 26 قسمتی است و تولید آن پنج ماه طول می کشد. هنوز مشخص نشده که قبل از توزیع قسمت اول قرار است کار را به کجا رسانده باشند.

کیا بازی می کنند؟ «ساخت ایران 2»، جزو سریال های پرستاره شبکه نمایش خانگی است. محمدرضا گلزار و امین حیایی که در فصل اول حضور داشتند حالا هم در ادامه کار جلوی دوربین رفته اند. غیر از این دو نفر، محسن کیایی، سحر دولتشاهی و سارا بهرامی هم قرار است با برزو نیک نژاد برای این پروژه همکاری کنند. نکته جالب این جاست که امین حیایی، سحر دولتشاهی و سارا بهرامی، هر سه جزو بازیگران برگزیده جشنواره امسال بودند و قطعا حضورشان در این سریال می تواند به فروش بیشتر آن کمک کند.

ستاره‌های جدید در راه سوپرمارکت

چقدر هیجان انگیز است؟ ساخت ایران در فصل اول سریال جذابی نبود. محمدرضا گلزار خیلی دیر به سریال اضافه شد و از آنجایی که ترکیب بازیگران و نقش ها مشخص شده بود، نقش بلندی برای او وجود نداشت. برای همین هم از نویسنده ها خواستند نقش کوتاهی که گلزار قرار است بازی کند را طولانی تر و مهم تر نشان دهند. نویسنده اصلی مخالفت کرد و نویسنده جدید هم نتوانست با این تغییرات کار درستی تحویل دهد. حالا اما وضعیت فرق دارد. برزو نیک نژاد از همین اول می داند دو کاراکتر اصلی دارد و باید قصه را با این دو تا جلو ببرد و خب این اتفاق معقول تر است. بعید است یک کار کمدی با گلزار و حیایی و محسن کیایی، جذاب نباشد.

از چی باید بترسیم؟ فصل اول ساخت ایران به خاطر اعمال سلیقه های غیرتخصصی و وارد شدن ناگهانی یک سوپراستار اسیب دید و حالا معلوم نیست از این جور اعمال سلیقه ها در فصل دوم هم وجود داشته باشد یا نه.


خوب، بد، جلف؛ بهروز افخمی

در چه مرحله ای؟ تا الان فیلمنامه 9 قسمت از سریال نوشته شده و پیمان قاسم خانی در حال نگارش باقی سریال است. با این که قرار بود از بهمن کلید بخورد اما فعال خبری از زمان تولید آن نیست. پرونده سریال «خوب، بد، جلف» بلافاصله بعد از «پژمان» کلید خود. قرار بود پیمان قاسم خانی بعد از ساخت فیلم سینمایی پژمان، این سریال را برای تلویزیون بسازد اما به توافق نرسید و فیلم با اسم «خوب، بد، جلف» ساخته شد. الان هم سریال، در ادامه فیلم سینمایی «خوب، بد، جلف» نوشته شده و کارگردانی آن به عهده بهروز افخمی است.

کی می آید؟ هنوز زمان تولید آن مشخص نشده، چه برسد به این که بخواهیم راجع به زمان توزیع آن صحبت کنیم. فعلا پژمان جمشیدی، بازیگر نقش اصلی این سریال در حال بازی در مجموعه «دیوار به دیوار2» است و به احتمال زیاد تا پایان تعطیلات نوروز هم امکان حضور در پروژه دیگری را ندارد. قطعا بهروز افخمی باید از واسط بهار کار تولید این سریال را کلید بزند.

کیا بازی می کنند؟ از آن جایی که سریال در ادامه همان فیلم «خوب، بد، جلف» ساخته می شود، طبیعتا بازیگران هم همان ها هستند. فقط حمید فرخ نژاد از پروژه خداحافظی کرده. علت خداحافظی این بوده که طبق فیلمنامه، قرار بوده نقش فرخ نژاد تازه بعد از قسمت پنجم شروع شود و او هم زیر بار نرفته است.

ستاره‌های جدید در راه سوپرمارکت

چقدر هیجان انگیز است؟ برای نوشتن درباره هیجان انگیزبودن سریال، به صحبت های خود پژمان جمشیدی در این زمینه رجوع می کنیم. او به تازگی درباره سریال «خوب، بد، جلف» توضیح جالبی داده و گفته: «این کار فوق العاده بامزه است و به نظرم یکی از بهترین های نوشته های پیمان قاسم خانی است. خبر بهتر این که بهروز افخمی قرار است این سریال را بسازند. آقای افخمی پیش از این کمدی فوق العاده «سن پطرزبورگ» را ساخته بود که یکی از ماندگارترین فیلم هایی است که در حوزه کمدی ساخته شده.

آقای افخمی کمدی را خوب می شناسد و به نظرم ترکیب بهروز افخمی و پیمان قاسم خانی در این فیلم باعث شده بود که «سن پطرزبورگ» کاری خوب و موفق شود. امیدوارم ادامه این همکاری نیز موثر واقع شود.» طبیعی است هر وقت اسمی از پیمان قاسم خانی به میان می آید نمی توانیم درباره جذابیت اثر شک کنیم. درست است که به عنوان کارگردان، نتوانست موفقیت خاصی در ساخت «خوب، بد، جلف» به دست آورد اما حالا که قرار است افخمی کارگردان سریال باشد و قاسم خانی فقط فیلمنامه را بنویسد، باید به موفقیت آن مطمئن باشیم.

از چی باید بترسیم؟ فعلا ترس خاصی وجود ندارد.


دل؛ منوچهر هادی

در چه مرحله ای؟ هنوز در هیچ مرحله خاصی از تولید نیست. چند ماه پیش منوچهر هادی در اینستاگرامش پستی گذاشته و گفته که قرار است سریالی به اسم «دل» برای شبکه نمایش خانگی بسازد.

کی می آید؟ از حالا که نمی شود قضاوت کرد اما بعید است به این زودی ها حاضر و آماده شود چون همین الان منوچهر هادی و ایرج محمدی، کارگردان و تهیه کننده ای که می خواهند «دل» را بسازند، کنار هم مشغول ساخت «پاهای بی قرار» برای شبکه پنج هستند. تازه فاز اول کار را ضبط کرده اند و احتمالا تا بعد از عید کارشان طول بکشد. از طرف دیگر محمدرضا گلزار که قرار است نقش اصلی «دل» را بازی کند هم جلوی دوربین برزو نیک نژاد برای سریال «ساخت ایران2» رفته و آن طور که اعلام شده، تولید سریال پنج ماه ادامه پیدا می کند. بنابراین همه عوامل دست کم تا اواخر بهار مشغول کارند و احتمالا بعد از آن به فکر ساخت سریال می افتند.

کیا بازی می کنند؟ با این که قرار بود بعد از پایان فصل اول سریال «عاشقانه»، بازیگران برای فصل دوم آن کنار هم جمع شوند اما فعلا خبری از ساخت فصل دوم نیست و حتی به نظر می رسد تهیه کنندگان هم تمایل چندانی برای ادامه پروژه نداشته باشند. بنابراین هادی از بین بچه های عاشقانه، فعلا سه نفرشان را دعوت کرده تا در «دل» هم بازی کنند. تا الان اسم محمدرضا گلزار، ساره بیات و هومن سیدی اعلام شده.

ستاره‌های جدید در راه سوپرمارکت

چقدر هیجان انگیز است؟ تجربه نشان داده اصولا حضور محمدرضا گلزار در هر کاری برای مردم هیجان انگیز است؛ فرقی نمی کند «ساخت ایران» باشد یا «عاشقانه» یا حالا هم «دل»، به هر حال مردم سریال هایش را روی دست می برند. بگذریم از این که سریال «عشق تعطیل نیست» حتی با حضور گلزار هم ارزش تماشا پیدا نکرد. جدای از این، منوچهر هادی یک جورهایی سلیقه مخاطب دستش آمده و احتمالا آنهایی که از عاشقانه خوششان آمده سراغ این یکی هم می روند.

از چی باید بترسیم؟ اسم سریال به خودی خودش یک جورهایی آدم را یاد فیلم های هندی قدیمی می اندازد و درست نمی دانیم قرار است شاهد چه جور سریالی باشیم. گرچه مردم به طور کلی فیلم عاشقانه دوست دارند و از تجربه فیلم هندی گلزار هم در «سلام بمبئی» استقبال کردند اما فعلا نمی شود درباره تهدیدهای احتمالی سریال اظهارنظر کرد. باید منتظر باشیم و ببینیم چه اتفاقی در جریان است.


ممنوعه؛ امیر پورکیان

در چه مرحله ای؟ تا قبل از شروع فیلمبرداری سریال، خبر خاصی درباره این که قرار است سریال جدیدی به اسم «ممنوعه» در شبکه نمایش خانگی ساخته شود نبود. تازه اوایل بهمن درست زمانی که امیر پورکیان، «ممنوعه» را کلید زد، خبر تولید آن منتشر شد.

کی می آید؟ سریال تازه کلید خورده و هنوز خبری از زمان پخش آن اعلام نشده.

کیا بازی می کنند؟ هنوز به طور کامل اسم بازیگران سریال اعلام نشده اما آن طور که پیداست ستاره خاصی از سینما در این سریال حضور ندارد. خاطره اسدی، امیرحسین آرمان و آناهیتا درگاهی، سه بازیگری بودند که اول از همه حضورشان در سریال قطعی شد. بعد از آنها نام پژمان بازغی و الهه حصاری هم به گوش رسید. البته آن طور که اعلام شده آتیلا پسیانی و مجید مظفری هم برای بازی در این سریال دعوت شده اند. طبق فهرست بازیگران، به نظر می رسد با یک کست کاملا تلویزیونی رو به رو هستیم و فعلا خبری از ستاره های سینما در این سریال نیست.

ستاره‌های جدید در راه سوپرمارکت

چقدر هیجان انگیز است؟ اگر به کارنامه کارگردانی امیر پورکیان نگاهی بیندازیم، متوجه می شویم که خبری از فیلم هیجان انگیز در میان آثارش به چشم نمی خورد. او فیلم های «خنده های آتوسا»، «دریا، ماهی و پرنده» و «زار» را در کارنامه دارد که آثار درجه یکی نیستند. فیلمنامه این سریال به قلم علی اصغری و مهرداد کوروش نیا نوشته شده. علی اصغری فیلمنامه فیلم «آبنبات چوبی» را در کارنامه دارد و مهرداد کوروش نیا هم بیشتر فعالیت هایش در حوزه نمایشنامه نویسی است. به هر حال فعلا درباره این که سریال ممنوعه، چقدر می تواند هیجان انگیز و جذاب باشد و در جذب مخاطب موفق عمل کند نمی توانیم هیچ گونه اظهارنظری داشته باشیم.

از چی باید بترسیم؟ سریالی که با کست کاملا تلویزیونی ساخته شود و کارگردان و فیلمنامه نویسان چندان مطرحی هم نداشته باشد، در شبکه نمایش خانگی با خطر زیادی رو به روست. طبیعتا در صورتی می تواند نظر مخاطبان را جلب کند که فراتر از انتظار ظاهر شود. به هر حال هر اثری قابل توزیع در نمایش خانگی نیست؛ از آنجایی که مخاطبان باید هر هفته بابت آن پول بپردازند، یا باید ستاره درجه یکی داشته باشد یا به هر لحاظ اثر قوی و درجه یکی باشد. حالا باید ببینیم این اثر در کدام بخش می تواند خودش را ثابت کند.